Informácie o likvidáciach na Váš email
Váš email :
Táto stránka je chránená službou reCAPTCHA. Zistiť viac.
Informácie získané prostredníctvom Google reCAPTCHA podliehajú Pravidlám ochrany osobných údajov a Zmluvným podmienkam spoločnosti Google a používajú sa všeobecné bezpečnostné účely (nepoužívajú sa na prispôsobenú reklamu spoločnosti Google).

Zmenka ako platobný prostriedok

Pridané: 28.12.2020
|
Prečítate za 2 min.
|
Mgr. Veronika Bilkovičová, DiS

Čo je to zmenka? Zmenka je obchodovateľný cenný papier a jeho podstatou je záväzok určitých osôb zaplatiť majiteľovi zmenky v určenom mieste a čase sumu určenú v zmenke. Ide o bezpodmienečný záväzok zmenkového dlžníka. Zmenky sú vydávané individuálne v listinnej forme a majú predovšetkým úverovú a platobnú funkciu.  Z právneho hľadiska zmenky u nás upravuje zákon č. 191/1950 Zb. – Zmenkový a šekový zákon, ktorý vychádza zo ženevských zmenkových a šekových dohôd. Tento zákon stanovuje čo musí zmenka obsahovať.

Zmenkový zákon rozlišuje medzi vlastnou a cudzou zmenkou. Cudzia zmenka je príkaz vystaviteľa zmenky (trasanta) poverenej osobe (zmenečník, trasát), aby zaplatil určitú peňažnú čiastku veriteľovi (remitent). Vlastná zmenka je platobný prísľub, ktorým sa jej vystavovateľ(dlžník) zaväzuje, že zaplatí veriteľovi (remitent) v danej lehote určitú finančnú čiastku.

Čo je to zmenka?

Zmenka je obchodovateľný cenný papier a jeho podstatou je záväzok určitých osôb zaplatiť majiteľovi zmenky v určenom mieste a čase sumu určenú v zmenke.

Zmenky sú vydávané individuálne v listinnej forme a majú predovšetkým úverovú a platobnú funkciu.  

 

Z právneho hľadiska zmenky u nás upravuje zákon č. 191/1950 Zb. – Zmenkový a šekový zákon

 

Druhy zmeniek:

Cudzia zmenka je príkaz vystaviteľa zmenky (trasanta) poverenej osobe, aby zaplatil určitú peňažnú čiastku veriteľovi (remitent). 

 

Vlastná zmenka je platobný prísľub, ktorým sa jej vystavovateľ(dlžník) zaväzuje, že zaplatí veriteľovi (remitent) v danej lehote určitú finančnú čiastku.

 

Platenie zmenky

Majiteľ zmenky musí zmenku predložiť na platenie v platobný deň alebo v jeden z nasledujúcich dvoch pracovných dní po platobnom dni. Majiteľ nesmie odmietnuť čiastočné platenie zmenky. Zmenkový dlžník má právo na vydanie potvrdenia o čiastočnej platbe zmenky. 

 

 

Úročenie zmeniek

V zmenke splatnej po predložení (vistazmenka) alebo na určitý čas po predložení (termínová vistazmenka) môže vystaviteľ ustanoviť úročenie zmenkovej sumy. U týchto zmeniek nie je známe, kedy bude zmenka zaplatená. Úrokovú mieru treba uviesť v zmenke úrokovou doložkou. Úrok sa počíta od dáta vystavenia zmenky, pokiaľ nie je určený deň iný.

Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár

Ponúkame legálne likvidácie a konkurzy spoločností v súlade so všetkými zákonmi.

Neposkytujeme právne poradenstvo alebo právne služby a preto informácie nemajú charakter právneho poradenstva, teda nemôžu byť za také považované. V prípade realizácie právnych služieb sú realizované prostredníctvom advokátskej kancelárie a v prípade odborných vyjadrení v oblasti účtovníctva sú realizované daňovým poradcom. 

Nie sme plátcami DPH. Zmluvné a fakturačné údaje sú uvedené na stránke "kontakt"